Żywienie

Żywienie część 1

Żywienie jest podstawową rzeczą, którą powinniśmy zgłębić decydując się na kociego przyjaciela. Jest to sprawa bardzo ważna zarówno, gdy mamy jeszcze małe kocię, by zapewnić mu prawidłowy rozwój i tym samym zdrowie w przyszłości, jak i u dorosłego już osobnika. Pamiętajmy, że to, co je nasz pupil ma wpływ na jego zdrowie i samopoczucie.

Na co należy więc zwrócić uwagę?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że kot jest mięsożercom. Co oznacza, że zanim zdecydujemy się na zakup jakiejś karmy, powinniśmy przeanalizować jej skład.  Omijajmy szerokim łukiem karmy, które w swoich składach zawierają zboża. Kot zboża nie trawi i nie wyciąga z niego żadnych wartościowych składników. Zboża w kociej karmie to po prostu zapychacz, który producenci dodają do niej, by tanim kosztem wyprodukować jak największą ilość karmy.

No-Grain.001

Gdy wiemy już, że karma ma nie zawierać zboża, trzeba zwrócić uwagę na drugą sprawę. Karma powinna zawierać jak największe ilości mięsa. Jednak nie tego świeżego (w wypadku karmy suchej), lecz suszonego. Dlaczego? Z prostego powodu- świeże mięso po wysuszeniu kilkakrotnie zmniejsza swoją objętość. Tak więc nawet największe ilości świeżego mięsa w suchej karmie znacznie się zmniejszą. W karmie mokrej mówimy oczywiście o świeżym mięsie.

Warto zwrócić także uwagę na to, aby w karmie było jak najmniej węglowodanów, a sporo tłuszczów. To właśnie z tłuszczów koty pozyskują potrzebną do życia energię.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze karmy jest stosunek wapnia do fosforu, który nie może być zbyt wysoki, ponieważ źle to wpływa na pracę nerek naszych kociastych, co w konsekwencji może prowadzić do chorób układu moczowego.

 

Sucha czy mokra?

Idealnie byłoby, gdyby kot odżywiał się tzw. dietą BARF. Dieta ta bazuje na surowym mięsie i suplementach. Jednak nie każdy właściciel ma możliwości, by przygotowywać pożywienie dla kota w domu. W takim wypadku lepiej wypada pod względem zdrowej diety karma mokra. Dostarcza naszym kotom od razu wodę, a koty czerpią wodę właśnie z pożywienia, z natury mało pijąc. Poza tym jest to jednak mniej przetworzony rodzaj pożywienia, niż karma sucha.

sucha_karma_dla_kota2

Sucha karma ma jednak także swoje zalety. Gdy musimy gdzieś wyjechać, można po prostu nasypać kotu miseczkę karmy i nie martwić się, czy jedzenie straci swoje wartości odżywcze, tak jak moze to mieć miejsce w przypadku karmy mokrej.

karma-dla-kota

Oba te rodzaje karm można również łączyć. Należy jednak pamiętać, że nie należy podawać obu rodzajów karmy po sobie. Należy zachować kilku godzinny odstęp między suchym a mokrym.

Oprócz tego kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody.

kot-miska

O poszczególnych karmach, ich porcjowaniu i sposobie przechowywania opowiem w następnym wpisie dotyczącym żywienia.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Żywienie część 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s