Żywienie

BARF- jeszcze łatwiejszy

Jakiś czas temu obiecałam, że przybliżę wykonywanie BARFa jeszcze bardziej, żeby każdemu wydał się on metodą łatwą do wykonania. Skupię się tutaj na diecie na naturalnych suplementach, bo sama taką używam. Od wielu osób zaczynających słyszę, że te suplementy i zasady BARFa kociego są nie do ogarnięcia. Nie przerażajcie się. To wcale nie jest takie trudne, naprawdę! Wystarczy tylko pamiętać o kilku podstawowych sprawach.

Spis potrzebnych suplementów do BARFa jest tutaj.

Zacznijmy od tego, że podstawowym narzędziem, jakie wszystko nam ułatwi jest kalkulator do BARFa. To program działający w oparciu o arkusz kalkulacyjny Excel, który możemy barf_kat_spiserpobrać z forum barfnyswiat.org, pisząc do użytkownika Hebe i wpłacając drobną darowiznę na rzecz fundacji zwierzęcej.

Po drugie musimy wiedzieć, że kocią dietę opieramy na dość tłustym mięsie. Im tłustsze mięso mamy, tym mniej białka ono zawiera. Im chudsze, tym białka jest więcej. Warto sobie zapamiętać to zdanie, bo ułatwia dobór mięs do siebie. Jakie mięso jest jakie? Wartości mamy podane w kalkulatorze- możemy sobie początkowo korzystać z tej ściągawki- mnie ona bardzo pomogła, gdy dopiero zaczynałam przygodę z BARFem. Nie samym tłuszczem jednak kot żyje, więc przesadzać też nie można.

Stosunek białka do tłuszczu optymalnie powinien wynosić 2:1. U zdrowego kota ilość białka powinna mieścić się pomiędzy 5,0-5,3g na kilogram masy ciała. Kalkulator wylicza nam tylko stosunki procentowe białka i tłuszczu. Jak więc policzyć ile nam tego białka w przepisie wyszło? Dane z komórki białko suma dzielimy przez ilość dni na którą przygotowaliśmy mieszankę oraz przez wagę kota.

np. 280g / 16 dni /3,4 kg= 5,15 g białka

Większość suplementów kalkulator dobiera sam. Warto jednak pamiętać, aby sprawdzić czy liczby w kolumnie suma zgadzają się z tymi z komórki norma. Jeśli nie, to ręcznie przestawiamy ilość danego suplementu tak, by to skorygować. I tutaj przydaje się wiedza, który suplement za jakie witaminy i minerały odpowiada. Bez tego ani rusz- trzeba trochę poczytać.Gdy już stanowczo przekroczymy lub zaniżymy ilość suplementu kalkulator zacznie świecić na czerwono- bezwzględnie źle manipulujemy wartościami!

Najważniejsze o czym musimy pamiętać, to to, by nie przekraczać norm witaminy A i witaminy D. Te witaminy bowiem bardzo łatwo przedawkować, to niebezpieczne dla zdrowia naszego pupila.

Zwracajmy także uwagę, by stosunek wapń- fosfor wynosił dokładnie 1.15, przy tym mieszcząc się w normach referencyjnych dla tych pierwiastków. Stosunek potas- sód zaś powinien wynosić dokładnie 1.35.

Pamiętać także musimy o tym, że wątróbka nie jest w BARFie traktowana jako mięso, lecz jako suplement witaminy A, dlatego dajemy ją w ilościach wyliczonych przez kalkulator- nie większych! To samo tyczy się wszelkiej maści podrobów. Mogą one stanowić tylko około 15% diety. Zaliczamy do nich: serca, żołądki, nerki itp.Jeżeli natomiast zdecydujemy się na BARFa z mięsem z kośćmi, to te kości nie mogą stanowić więcej, niż 30% masy mieszanki.

Najłatwiej będzie zrobić nam BARFa z dwóch rodzajów mięs- najłatwiej je zbilansować, ale nie ma przeszkód by zrobić go z 3 lub 4 rodzajów. Jakie to będą mięsa zależy tylko od waszego portfela, dostępu do towaru i… kubków smakowych waszego kota. U nas największą aprobatą cieszy się kaczka i indyk.

To podstawowe sprawy przy produkcji BARFa. Zanim się za niego zabierzecie czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie 🙂 Mnie zajęło 4 miesiące zanim przewertowałam wszelkie informacje dostępne w Internecie i zdecydowałam czy chcę przejść na BARFa czy nie oraz zanim poczułam się w miarę pewnie w temacie (chociaż nadal żadnym specem nie jestem).

Powodzenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s